Extrakty, silice, oleoreziny

EXTRAKTY - přírodní bylinné extrakty pro použití v potravinářském i kosmetickém průmyslu.

S jistotou můžeme říci, že království rostlin bylo na Zemi dříve, než lidstvo samo. Jak se lidstvo vyvíjelo, začalo poznávat stále více druhů rostlin. Přisoudilo jim kouzelnou moc a postupně se naučilo rozpoznávat jejich vlastnosti. Znalosti o rostlinách, respektive jejich účincích byly spíše empirické a často tak docházelo k omylům a chybám. Nejprve se jednalo o druhy sloužící jako zdroj potravy (sbíraly se hlízy, plody, listy), časem přibyly léčebné schopnosti – rostliny tišící bolest, uspávající a jedovaté.

Archeologové různých zemí předpokládají, že lidé již ve střední době kamenné zjistili, že chuť masa, je možné vylepšit listy a plody rostlin, které mají výraznou vůni a chuť. Poznání o léčebných a výživových účincích rostlin nebylo doménou pouze některých civilizací, nýbrž celého lidského pokolení na všech kontinentech – za všechny lze jmenovat civilizace čínské, egyptské, řecké a indické. První věrohodné zprávy o koření nalézáme u Egypťanů v době kolem r.1500 př.n.l.

Na počátku naší éry, řecký lékař Dioskorides, sestavil první herbář léčivých rostlin, jeho dílo významně ovlivnilo evropské učence a mělo za následek, že se v Evropě objevila řada exotických bylin a koření.

Ve středověku spolu soupeřily dávné pověry a magická zaklínadla na jedné straně a pozorováním ověřené účinky rostlin na straně druhé. Rostliny začaly být pečlivě sbírány a užívány ve formě nálevů, odvarů či mastí. Po vzoru alchymistů dochází k zavedení destilace.

Koncem 18.století a začátkem 19.století se pozornost zaměřila na účinné látky rostlin a začaly pokusy o jejich izolování. Hovoříme o období vzniku fytoterapie, tj. léčebném postupu založeném na využívání extraktů z rostlin.

V současnosti je známo několik set tisíc rostlinných druhů. Obecně se dá říci, že každá rostlina, respektive její obsahové látky, nějakým způsobem působí na lidský organismus.

Naše společnost se zabývá vývojem a výrobou rostlinných extraktů, které nalézají uplatnění především v oblasti fytoterapie (kosmetika) a aromatizaci potravin (chuť, vůně, barva).

Jsou to kapalné extrakty připravené z čerstvých nebo sušených rostlin extrakcí ve vhodném rozpouštědle nebo práškové (sprejově sušené) extrakty.

SILICE a OLEOREZINY

Volba extrakčního činidla a způsob extrakce určuje rozdíl mezi silicí a oleorezinem. Jsou to komplexní, vysoce koncentrované směsi látek používané k vnitřnímu i vnějšímu užití. Silice se zpravidla vyrábějí destilací s vodní parou (ve většině případů) nebo lisováním za studena (z kůry citrusových plodů). Podávají se ve formě kapek, kapslí, mastí a gelů ve fytoterapii i pro  aromatizaci potravin.

.

V případě dotazu nás prosím kontaktujte.